Siatka zgrzewana to konstrukcja, która powstaje z drutu stalowego (zwykłego, ocynkowanego, nierdzewnego) zgrzewanego ze sobą punktowo w miejscach styku. Charakteryzuje się różnym rozstawem oczek, ponadprzeciętną trwałością oraz szerokim spektrum zastosowań. Jej długość i kształt można z łatwością dopasować do indywidualnych potrzeb. W procesie produkcji wykorzystuje się zgrzewarki wielopunktowe oraz maszyny sterowane komputerowo, które umożliwiają dowolne gięcie drutów.
Do czego wykorzystywane są siatki zgrzewane? Znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i rolnictwie. Stanowią elementy sit, urządzeń wentylacyjnych, osłon, sufitów podwieszanych, klatek dla zwierząt, wybiegów, balustrad itp. Są stosunkowo tanie, a przy tym odporne na czynniki zewnętrzne, uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki pogodowe. Cechuje je wysoka sztywność, dzięki czemu znakomicie sprawdzą się jako ogrodzenie działek i posesji.
Na czym polega produkcja siatek zgrzewanych?
Siatki zgrzewane mogą zostać wykonane w arkuszach z oczkami kwadratowymi lub prostokątnymi. Druty wykorzystane do produkcji łączone są punktowo w miejscach wzajemnego krzyżowania. Dzięki temu są niemal niemożliwe do rozmontowania przez osoby niepowołane - nie da się ich rozłączyć ani rozplątać. Co więcej, szczelność połączeń pozytywnie wpływa na geometrię oczek w trakcie montażu i eksploatacji. Ich instalacja wymaga zastosowania niewielu akcesoriów. Wśród nich znajdują się jedynie klipsy, spinki czy obejmy.
W celu zabezpieczenia siatki zgrzewanej przed wilgocią, która sprzyja powstawaniu ognisk korozji, na druty nakładane są powłoki ochronne. W procesie produkcji stosuje się cynkowanie galwaniczne lub ogniowe bądź malowanie proszkowe. Poza imponującą odpornością na warunki pogodowe, konstrukcję cechuje także ogólna estetyka wykonania oraz duży wybór kolorów. Można ją dopasować do niemal każdej przestrzeni czy posesji. Zarówno siatki wykonane ze stali nierdzewnej, jak i ocynkowane wyróżniają się dużą wytrzymałością na urazy mechaniczne.